0

Як вибрати вініловий програвач

Як вибрати вініловий програвач

Історія вінілу почалася в далекому 1877 році, коли Томас Едісон презентував світові свій фонограф. З цього часу технологія продовжувала розвиватися, а 1948 року було створено перший прилад зі звичним обертовим диском. У 90-х і 2000-х дійсно здавалось, ніби аналоговий вініл занепадає, але час показав, що ми помилилися. Грамплатівки продовжують здобувати популярність у всьому світі. Наприклад, в США у 2022 році вініл взагалі став лідирувати за продажами - 41 млн платівок проти 33 млн. компакт-дисків а в 2023 році продажі вінілових платівок у Великій Британії зросли на 11,7%, до 5,9 млн штук. Про це повідомляють британські ЗМІ з посиланням на дані Британської асоціації звукозаписної індустрії (BPI). Таким чином, продажі в поточному році стали рекордними з 1990 року. Продажі вінілу у Великій Британії зростають вже 16 років поспіль.


Ми раді, що все більше людей розуміють, як значно цифровий звук відрізняється від аналогового. Якщо ви теж хочете стати частиною цієї культури, в каталозі магазину "Музичний центр" на вас чекають найкращі вінілові релізи, а в матеріалі нижче — цікаві факти та особливості вибору програвача для отримання максимально чистого та якісного звуку.

Що треба знати, перед вибором системи?
Сучасний вініловий програвач, про який ми поговоримо нижче — це не автономний грамофон або патефон, популярні на початку XX століття. Для створення повноцінної системи вам, як мінімум, будуть потрібні такі компоненти, як фонокоректор, підсилювач і динаміки.
Якщо ви шукаєте гаджет "все в одному", зверніть увагу на музичні комбайни — вони вирізняються вбудованими підсилювачем та колонками, але зазвичай мають гірше звучання, ніж потрібно більшості справжніх шанувальників вінілу.


На що звернути увагу, якщо купуєш вперше?

Щоб вініловий програвач виправдав сподівання, розрахуйте свій бюджет, а також визначте функціонал, який вам дійсно необхідний, щоб спробувати себе у новому хобі. Далі уважно ознайомтесь з доступними брендами, а також цінами, характеристиками та можливостями вподобаних приладів. Тут будуть особливо важливі такі нюанси, як:

Тип управління
● Системи з ручним управлінням — це ідеальний варіант, якщо ви шукаєте якісний, але бюджетний пристрій. У цьому разі вам потрібно самостійно стежити за тонармом, однак це ніяк не позначиться на якості звучання.
● Напівавтоматичні пристрої відрізняються наявністю функції "автостоп" ─ після закінчення запису тонарм підійметься і, в деяких моделях, повернеться у початкове положення.
● Автоматичний програвач передбачає, що тонарм буде повністю контролюватися електронікою. Найсучасніші моделі також вимірюють платівку й підбирають слушну швидкість обертання диска.

Привод
● У системах з прямим приводом опірний диск розташовано прямо на роторі двигуна, тому платівку можна розігнати всього за кілька секунд. Ця перевага грає на користь діджеям, але для прослуховування грамплатівок краще користуватися одним із двох наступних варіантів.
● Вам може підійти пасиковий привод ─ він вирізняється доступною ціною, тому встановлюється в більшості бюджетних моделей. Зауважимо, що незважаючи на вартість, система забезпечує мінімальний рівень вібрації та рівномірне обертання диска.
● Також популярні програвачі з роликовим приводом ─ тут обертання передається за допомогою гумового ролика. Це складніший, але вельми надійний тип системи, який давно завоював довіру меломанів усього світу.

Картридж та голка
● Неодмінно уточніть тип картриджа (MM ─ з рухомим магнітом / MC ─ з рухомою котушкою): через різний вихідний сигнал для них слід підбирати різні фонокоректори.
● Стосовно голок, найбільше значення має тип її заточки. У традиційних програвачах зазвичай встановлюються "сферичні" голки, проте профі користуються голками з "еліптичним" загостренням, які майже не зношують вініл.

Порада: обираючи програвач, важливо знайти модель зі знімними картриджами та голками, щоб ви могли за потреби оновлювати сетап.

Тонарм
● Ліпше вибрати гаджет, котрий дозволить власноруч регулювати тонарм. Ви матимете змогу легко налаштовувати притискну силу, антискейтінг, азимут, кут проходження голки; самостійно калібрувати прилад у разі потреби, а також пристосовуватися до особливостей тієї чи іншої платівки. Це забезпечить незмінно високу якість звуку та довговічність вашого вінілу.

Вага програвача
●Важливе значення має вага LP-програвача, пояснити це нескладно. Якщо корпус плеєра має велику вагу, то він буде стійкий до можливих вібрацій, які вельми негативно впливають на якість відтворення, тому радимо не купувати програвачі, які мають вагу менше ніж 7 кілограмів. Незаперечним плюсом буде також велика вага диска, на який поміщається платівка, це запорука того, що його інерція обертання сприятиме стабільній швидкості програвання платівки.